🤰Maminko, jsou tam dvě! 💑🏻
Nosíte v bříšku dva kousky místo jednoho, a všechny články, které čtete se na vás nevztahují tak přesně, jak byste si přáli? Ať už čekáte dva kluky, dvě holčičky, nebo 1 a 1, tak jste tu správně.
Dvojí radost, dvojí starost...
Být rodičem jednoho dítěte může být náročné, ale když máte dvojčata, vstupujete do úplně nového světa plného výzev, radostí a jedinečných zážitků. S dvojčaty přichází dvojnásobné množství lásky, smíchu a dobrodružství, ale také potřeba zdvojnásobit veškerou přípravu a péči. V našem článku se podělíme o užitečné tipy, produkty a zkušenosti, které vám mohou pomoci při cestě rodičovstvím dvojčat. Ať už jste noví rodiče dvojčat nebo zkušení veteráni, doufáme, že zde najdete inspiraci a podporu pro svou rodičovskou cestu s dvojčaty.
Kromě dvojí radosti také dvojí náklady 💰💰
Víme, že s dvojitou radostí a dvojitými starostmi jdou ruku v ruce také zdvojené náklady, které často přicházejí neočekávaně. U nás v Malvíku vám chceme pomoci s touto finanční zátěží. Každou věc, kterou byste v případě jednoho dítěte kupovali pouze jednou, a nyní musíte dvakrát, my vám druhý kus zlevníme o 15 %. Obvykle například druhou autosedačku, druhou postýlku, nebo dokonce i polovinu potřebných plenek a kojeneckého mléka.
Srdečně vás zveme do naší prodejny na osobní konzultaci, kde vám nejenom lépe poradíme, ale také můžeme poskytnout výše zmíněnou slevu.
Pokud máte zájem o tuto individuální slevu a nemůžete se dostavit osobně, neváhejte nás kontaktovat na emailu objednavky@malvik.cz, kde vám rádi pomůžeme.
A teď už k věci, opravdu potřebujete všechno 2x?
Ta dobrá zpráva je, že zdaleka ne. Věci, které nepotřebují obě děti používat současně a mohou se o ně podělit, jako například vanička, nebo přebalovací pult, stačí 1x 🙏. Jiné věci, jako například kočárky, se dělají ve speciálních dvojčatových verzích.
Postupně projdeme veškeré kategorie v tom pořadí, v jakém jste na ně zvyklí u nás na webu:
Výběr kočárku(ů) s ohledem na dvojí radost?
U kočárků vybírejte z kategorie kočárků pro dvojčata, pokud tedy nemáte v plánu chodit na procházky výhradně ve dvou a mít pro každé miminko vlastní kočárek. Kočárek pro dvě děti je skutečný oříšek. Vejít se do dveří, do auta, nevážit tunu, mít dost místa pro oba, a dokázat přizvednout kočárek třeba na obyčejný obrubník! Počítejte také s tím, že při výběru kočárku pro dvojčata je nabídka o dost užší než pro jedno miminko. Zde jde móda stranou, hlavní roli hraje užitek.
Základní volbou je rozhodnutí, zda děti vedle sebe nebo za sebe. Oboje má svá pro i proti. Vedle sebe je kočárek lépe ovladatelný, nikdo není v nevýhodě, ale ne všude se vejdete, a i složený je široký, třeba do kufru auta nebo na skladování, u některých typů, lze nasadit autosedačky (to chcete!👍).
Za sebou všude projedete, složený ho nerozpoznáte od kočárku pro jedno dítě, ale jedno miminko je na vycházce vždy „v druhé řadě“ – má horší rozhled a snad kromě tandemové trojkolky je nejtěžším manévrem přizvednout kočárek na obrubník. Na druhou stranu – na některé tandemové kočárky je možné připevnit za sebe dvě autosedačky a kočárek v autě nebo garáži místa zabere opravdu málo.
💡 Jelikož dvojčatový kočárek jako jeden kus nelze zlevnit formou slevy na druhý kus, můžete využít náš jiný pomocný program - příspěvek na kočárek.
Autosedačky
Zde vás odpověď nepotěší. Autosedačky jsou hlavní důvod, proč jsme přišli s nápadem speciální dvojčátkovské slevy, jelikož zde nedoporučujeme "šetřit" výběrem levnějších méně kvalitních. Autosedačky jsou jedna z dražších položek vaší výbavičky, navíc jich budete za svou rodičovskou kariéru potřebovat více druhů.
Doporučujeme pořizovat autosedačky 0-13 kg, které jsou přenosné a často mají možnost nasazení na kočárek. I když existují i modely 0-36 kg, zejména s dvojčátky je to doslova nevhodná volba. Tyto autosedačky jsou na stálo v autě, musíte miminka při nastupování / vystupování rušit ze spánku, potřebujete několik rukou, a všude kam jdete, i k lékaři, se musíte vejít s kočárkem, když nemáte možnost přejít jen se dvěma autosedačkami v ruce.
Dalším velkým pomocníkem na jednoduchou manipulaci, a především absolutní bezpečnost, je isofixová základna do auta (tedy dvě 🫣). Nemusíte řešit autopásy, prostě jen přijdete k autu, autosedačky zacvaknete a jedete. Stejně tak jednoduše je uvolníte ze základny při vystupování.
Navíc dnes existuje již celá řada systémů, kdy na stejnou bázi pořídíte i pokračovací autosedačku. Je to nejchytřejší volba jak přemýšlet o autosedačkách. V našem e-shopu najdete ve filtrech průvodce výběrem pokračovací autosedačky, stačí zatrhnout, jakou bázi máte, a my vám vyfiltrujeme kompatibilní produkty. Tyto systémy se dají také zakoupit rovnou 3v1 za výhodnější cenu.
Nabízíme vám možnost, že když zakoupíte dvě autosedačky najednou, tak nejenom, že vám pomůžeme vybrat kterou (a je klidně možné, že pro každé z dětí to může být i jiná), ale ještě poskytneme slevu 15 %.
Vybírání autosedačky je složitější problematika o které píšeme zde. Platí, že u dvojčátek se vybírá autosedačka stejně, jen možná složitěji s ohledem na kompatibilitu s kočárkem a místo v autě pro dvě.
💡 I zde můžete využít náš pomocný program - příspěvek na autosedačku. V některých případech to může být výhodnější volba než sleva 15 % na druhý kus.
Spinkání - společně nebo zvlášť?
Ze začátku vás může lákat představa, že děti budou spát v jedné postýlce. To je možné, ale pouze do určitého věku. Jakmile se děti začnou převalovat a být více aktivní, budou se vzájemně rušit, proto si pořiďte postýlky dvě.
Skvělou volbou pro první měsíce jsou různé košíky a kolébky, které si můžete přemisťovat po bytě dle potřeby na denní či noční spánek s dohledem. Většinu z nich můžete na noc přistavit k vaší rodičovské posteli, snížit bočnici a mít tak snadný přístup k miminku třeba na kojení, nebo utišení, aniž byste museli vstávat, a přesto má každý svůj bezpečný prostor a "neučíte" miminko spát přímo ve vaší posteli.
Vzhledem k tomu, že děti v postýlce spí zhruba až do 3 let, určitě se vyplatí pořídit model s výškovým nastavením roštu, stahovací bočnicí nebo vyndavacími příčkami.
Na co je ale nejdůležitější se zaměřit je matrace, aby byla spíše tvrdší a musíme mít určitou výšku kvůli monitoru dechu.
Monitory dechu pro dvojčata a jejich specifika, chůvičky a videokamery
Před koupí monitoru dechu je nutné si třeba zvážit, zda chcete klasický deskový, nebo monitor na plenu. Ten druhý vám dává větší svobodu v možnosti přenášení monitoru, avšak první je spolehlivější a při mnoha modelech navíc certifikován jako zdravotní pomůcka.
Deskový monitor by měl být umístěn pouze tam, kde je samotné dítě. Instalace do společné postele se nedoporučuje, protože přístroj by nepracoval správně a snímal by i pohyby rodičů nebo sourozence. Ve společné posteli můžete využít plenkový monitor, protože ten je připnutý přímo na plence miminka a snímá pohyby jeho bříška.
Dětská chůvička neboli baby monitor je druh vysílačky, která umožňuje přenos zvuku pro kontrolu vašich miminek, jež se nachází v jiné místnosti, než vy. Tato vychytávka vám ušetří spoustu času a starostí. Lepší modely chůviček nabízejí další rozšířené funkce, například podporu WiFi, video přenos nebo noční vidění.
Video chůvička zajišťuje přenos zvuku i obrazu. Je skvělá pro všechny, kteří chtějí své děti nejen slyšet, ale i vidět. Dětská video chůvička s nočním viděním umožní vaše dítka sledovat i v noci nebo když je v místnosti tma. Lze k některým typům přidat přídavnou kameru a sledovat tak každé dítě zvlášť například.
Novodobým řešením je samotná Wi-Fi kamera, kterou spárujete se svým telefonem.
Klasická dětská chůvička přenáší pouze zvuk, je skladná, finančně méně náročná a ideální na cesty. Je vhodná pro všechny, kterým stačí základní využití. Avšak i klasická chůvička může mít řadu dalších vychytávek, mezi něž patří např. uspávací režim, senzor teploty nebo signalizace mimo dosah, ale nerozpoznáte, které z miminek vás zrovna potřebuje
Kojení a krmení dvojčat, kojící polštáře, tipy a triky pro pohodové kojení a krmení.
Kojit můžete obě děti najednou, případně nakrmit nejdříve jedno a poté druhé. Záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. Kojíte-li naráz obě děti, dáváte silný stimul k vyšší tvorbě mléka. Vhodným pomocníkem vám bude kojící polštář, na nějž miminka položíte a budete je pouze přidržovat.
Obzvlášť prvorodičky upřednostňují kojení každého miminka zvlášť. Až si na novou situaci zvyknou, postupně přejdou ke kojení obou miminek zároveň. Tehdy se režim řídí podle „hladovějšího“ miminka, kdy to druhé musíte na krmení vzbudit. Pokud kojíte a zároveň dokrmujete umělým mlékem, nachystejte si lahev s čerstvě připraveným mlékem. K dokrmování umělým mlékem je pak potřeba celá řada pomůcek, jejich seznam se nijak neliší od dokrmování jednoho dítěte, pouze lahviček a saviček budete potřebovat více. Podrobný soupis najdete v naší doporučené výbavičce pro jedno dítě.
Odsávaní mateřského mléka, uskladnění a následné používání. Co k tomu potřebujete?
Cílem odsávání je stimulace prolaktinu v době, kdy tělo matky je připraveno tvořit velké množství mléka. V prvních několika dnech po porodu je doporučeno odsávat 15 minut každý prs. O několik dní později po nalití prsů můžeme odsávat tak dlouho, dokud mléko teče, nejjednodušším způsob je použití odsávačky na mléko, nejrychlejším a nepohodlnějším společníkem je odsávačka elektrická (lze použít odsávačku na dvě prsa pro úsporu času).
Nejkvalitnější značkou v oblasti odsávání je bezpochyby značka Medela, se kterou se setkáte i v porodnicích.
Je možnost koupit i odsávačku manuální, ale počítejte s obtížnějším a dlouhým odsáváním, což je pro řadu maminek méně praktické. Ale je výrazně levnější. Pro občasné odsávání nebo jen jako preventivní společník ve výbavičce určitě postačí.
Pozor na začarovaný kruh odsávání. Pokud odsáváte přebytek mléka, dáváte tělu zároveň impuls "potřebuji více mléka než co vypije miminko" a může se stát pravý opak. Vyplatí se trochu trpělivosti, a přebytek odstříkávat jen prsty jen do úlevy. Tvorba se přirozeně sama sníží jen na potřebu miminka podle nakojeného množství. Odsávání výkonnou odsávačkou praktikujte pro účely zvýšení tvorby mléka, nebo k uchování mléka, které miminko později vypije ve vaší nepřítomnosti.
Pokud není možné kojení nebo je potřeba přikrmování, čeká vás náročnější proces.
Krmení lahvičkou je časově o něco náročnější – vzhledem k tomu, že musíte mlíčko nejprve připravit, aby bylo čerstvé. Obzvlášť v noci je to velký rozdíl, kdy je kojení výrazně pohodlnější. Ale pokud kojení není z nějakého důvodu možné, určitě nezoufejte, příkrmů a umělých mlék, dnes už i velmi kvalitních, je na trhu hodně, a není to žádné selhání. Nejdůležitější je vaše pohoda, ať je to u kojení nebo s lahvičkou, v obojím případě nakonec vychováte dokonalého človíčka (tedy dva 🤭)
Pokud je to skutečně na dlouho vaše jediné možné řešení, zvažte pořízení "mlékovaru".
Přebalování, co se mění a co ne?
Další dobrá zpráva je, že i u přebalování vám vše stačí 1x. U přebalování se vám mění především spotřeba plínek :). Stačí se tedy inspirovat výbavičkou pro jedno dítě.
Jak koupat dva - najednou, nebo radši postupně?
Koupání je další téma, u kterého odpadá nutnost kupovat vše dvakrát.
Koupat můžeme miminka ve vaničce, koupacím kyblíku nebo vaně na speciálním lehátku. Vše, co potřebujeme ke koupání, je nutné připravit si předem k ruce, jako je mycí emulze, žínka a osuška. Nikdy nenecháváme děti ve vodě bez dozoru, proto je důležité mít vše u ruky, nebo koupat, když máme k sobě ještě nějakou další osobu (tatínek, babička). Ze začátku není nutné koupaní každý den (ani se nedoporučuje). Malá miminka můžeme koupat i 1x za dva až tři dny a děti se sklonem k alergiím nebo ekzémům i 1x za týden.
Potřeby na koupání najdete opět ve výbavičce pro jedno dítě.
Jakmile budou vaše dvojčátka dost velká na to, aby se mohla koupat spolu ve vaně, zajistěte, aby měla ve vaně gumovou podložku proti uklouznutí, nebo sedátka s přísavkou.
Možnost nošení dvou naráz?
Ano, už jsme to někde na obrázku viděli :-) Ale tato radost vám nejspíš zůstane upřena. Jedinou možností je "ve dvou každý jedno", tj. pořídit dvě nosítka pro pravděpodobně jen občasné použití. A to je velká investice. Určitě nepořizujte z důvodu svátečního využití dvě levná málo kvalitní nosítka.
Oblečení pro dvojčátka, kolik věcí a v jakých velikostech?
Dvojčátka jsou většinou menší, často dříve narozená, budete tedy potřebovat pro začátek i pár kousků ve velikosti menší než 50. Nekupujte ničeho moc, vše se dá dokoupit a dětičky rychle rostou, maličkých oblečků tolik neunosí.
Praktické jsou overálky, co nejvíce propínací ať se dobře oblékají při přebalování. Další nezbytný kousek jsou body, podle ročního období s dlouhým nebo krátkým rukávem. Body lze pak kombinovat s dupačkami nebo polodupačkami. Pak budete potřebovat čepičky a ponožky, mikinu.
Pokud budete mít zimní dvojčátka, budete ještě potřebovat zimní kombinézky, rukavičky. Oblečení pro začátek nakupujte nejlépe v universálních barvách, které jdou spolu prát v pračce, ať si ušetříte čas :-)
Další tipy do výbavičky, které jsou výběrem shodné s výběrem pro jedno miminko, jako jsou doplňky do kočárku, doplňky do auta, přebalovací pulty a podložky, lůžkoviny, hračky, denní péči o miminko najdete v našem článku DOPORUČENÁ VÝBAVIČKA, případně v dalších článkách z kapitoly "jak vybrat" v našem magazínu.
Maminky a tatínkové dvojčátek. Máte nějaké osvědčené tipy, o které se chcete podělit? Napište nám, a my je zveřejníme zde. Můžete připojit i fotografii svých radostí, cokoli chcete sdílet ❤️