Jak vybírat postýlku

Jak vybírat postýlku

Vybíráme postýlku

Jak správně vybrat dětskou postýlku

Po narození miminko tráví první týdny svého života hlavně v postýlce. Proto se vyplatí opravdu pečlivě vybírat. 

Na trhu jsou postýlky k dostání nejčastěji ve dvou rozměrech: 120x60 cm a 140x70 cm (Bopita, Kidsmill, Faktum, Scarlett). Použitý materiál bývá smrkové, bukové, břízové či borovicové dřevo. Rošt postýlky bývá nastavitelný do různých poloh a snadno tak uzpůsobíte výšku ležení podle věku dítěte. Příčky u postýlky by od sebe měly být vzdálené přibližně 6 až 8 centimetrů. Pokud by mezera byla větší, hrozí, že děťátko mezi nimi prostrčí hlavičku. Určitě také oceníte úložný prostor v podobě šuplíku ve spodní části postýlky.

Postýlka může mít buď stahovací celou jednu boční stranu, např. Tomi Slon, Scarlett Adra, Lulu Design, nebo vyjímatelné 3–4 boční příčky, např. Combelle Arthur, Schardt, Scarlett Dominik. Oboje slouží k tomu, aby děťátko v pozdějším věku mohlo samo vylézat z postýlky. Praktičtější je v tomto případě asi druhá možnost. Zatímco u postýlky se stahovacím bokem s ním budete muset neustále manipulovat, aby dítě při spánku nevypadlo, vyjímatelné příčky můžete nechat vyndané nastálo. Vypadnutí dítěte z postýlky v takovém případě nehrozí.

Vedle postýlky se nabízí ještě jedna možnost pro právě narozené miminko – košík pro miminko (Scarlett, Childhome, Shnuggle. Příjemnou a neotřelou variantou jsou také vaky (Traumschwinger, Hojdavak ). Koš je vhodný cca do 4 měsíců věku dítěte. Jakmile se dítě začne otáčet na bříško, není již pro dítě bezpečný, mohlo by vypadnout. Velkou výhodou je, že díky kolečkům můžete miminko převézt vždy do své přítomnosti. Děťátko to uvítá a vy se za jeho přítomnosti můžete věnovat potřebným činnostem :-)

Velmi oblíbenou se stala také novinka mezi postýlkami – přídavná postýlka k posteli rodičů Maxi Cosi Iora, která umožnuje neomezený kontakt s miminkem, díky možnosti připoutání k roštu postele a nastavení výšky tak, aby se stala nedílnou součástí, je přístup k miminku jednoduchý, usnadňuje noční krmení a přebalování. Postýlka se dá složit a převážet v tašce, což umožnuje cestovat s vaší postýlkou kamkoli.

Velmi praktickou záležitostí jsou dětské postýlky přestavitelné díky dvěma bočnicím na postel juniorskou (např. Bopita, BabyStyle, Faktum)V tomto případě postel „roste“ s dítětem a je potřeba koupit pouze větší matraci. Je to tedy velmi šikovné řešení z hlediska úspor.

Pro případ cestování jsou vhodné cestovní postýlky (Babypoint, Zopa, Nuna, Kinderkraft, Babyhome). Výrobci je nabízejí s nejrůznějšími „vychytávkami“ jako je například závěsné patro – k miminku se pak nemusíte ohýbat a pod ním vám vznikne prostor, kam umístíte hračky apod.; zapínací otvor pro vlez do postýlky - oceníte u větších dětí, samy si do postýlky vlezou a poté zapnete zip, který není možno zevnitř otevřít; přebalovací pult; světýlko; kolečka s brzdou anebo síťka proti hmyzu. Lehká manipulace vzhledem k nízké váze, snadné a rychlé rozložení i skládání, moderní design (např. Maxi-Cosi Iris).

Co se matrace týká, není dobré její výběr podceňovat. Parametrů, podle kterých matraci volíme, je hned několik. Důležitý je správný rozměr matrace. Hrozí, že pokud je matrace o pár centimetrů menší než postýlka, miminko povyroste a bude se v postýlce více pohybovat, může mu v mezerách zůstat ručička nebo nožička.

Stejně jako u klasických velkých matrací můžeme vybírat z několika typů. Pokud máte v úmyslu používat monitor dechu, nekupujte pružinovou matraci. Snímací deska monitoru totiž reaguje na drobné vibrace a právě pružiny v matraci by je mohly „rušit“ a monitorování by nefungovalo. Proto je lepší volit pěnové matrace, matrace z kokosového vlákna či latexu se snímatelným a pratelným potahem (např. Candide Air Flow, Greco Strom, Scarlett Era, Traumeland Natrugluck, Tomi kokos lux, PurFlo Cot). Určitě se také vyplatí koupit matracový chránič.