Jak vybrat granule pro psa a další otázky ohledně psí stravy

Jak vybrat granule pro psa a další otázky ohledně psí stravy

Příručka pro výběr granulí pro psa, jak měnit značku granulí, jak dlouho krmit štěněcíma granulema nebo třeba co to je holistické a barf krmivo? O tom všem se dočtete v článku "Jak vybrat granule pro psa a další otázky ohledně psí stravy"

Jak vybrat granule pro psa a další otázky ohledně (nejenom) granulí.

Velká plemena, malá plemena, junior, senior, hypoalergenní, holistické, barf, dietní, bezobilné, granule, konzervy, salámy, kapsičky, pro aktivní psy, pro líné psy, atd. atd. atd. Co to všechno znamená? Jak si vybrat správně? Čtěte dál.

Jak vybrat granule pro psa?

V ideálním světě by všechna krmiva pro psy byla stejná. Místo toho mají majitelé psů na výběr z nepřeberného množství možností, které se prohlašují za nejlepší krmivo pro psy na trhu. Probírat se těmito nabídkami a hledat značku krmiva pro psy, která je zdravá, cenově dostupná a pro vašeho mazlíčka atraktivní, je často frustrující. Připravili jsme pro vás odborné rady, které vám pomohou zúžit výběr.

Jak poznat kvalitní granule pro psy?

ES Highland Living 12 kg obrázek

Většina lidí krmí své psy suchými granulemi, salámy nebo mokrými konzervami. Tato zpracovaná krmiva se lidem nemusí zdát jako nikterak chutně vypadající, ale obsahují veškeré živiny, které psi potřebují ke svému zdraví. Kvalitní komerční krmiva pro psy jsou přísně regulována a prošla přísným testováním veterinárních odborníků. Co přesně tedy tato krmiva pro psy obsahují?

Psi, na rozdíl od koček, nejsou striktní masožravci. I když maso tvoří většinu jejich stravy, domácí psi mohou získávat živiny také z obilovin, ovoce a zeleniny. Tato nemasitá krmiva nemusí být pouhými plnidly, ale mohou být cenným zdrojem důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny. Dobré krmivo pro psy obsahuje maso, zeleninu, obiloviny, ale i ovoce. Nejlepší krmiva pro psy obsahují vysoce kvalitní verze těchto složek, které jsou vhodné pro trávicí systém vašeho psa.

Každý pes je jiný...

Nejlepší krmivo pro vašeho parťáka by mělo splňovat jeho nutriční potřeby. Ačkoli většina komerčních značek krmiv pro psy má speciální složení, které splňuje alespoň minimální nutriční požadavky pro psy, je důležité si uvědomit, že ne každý pes má naprosto stejné nutriční potřeby.

Psi v průběhu svého života potřebují širokou škálu živin v různém množství. Výživové potřeby štěněte se liší od potřeb dospělého psa, a proto je dobré krmit mladého psa krmivem pro štěňata nebo krmivem pro "všechna životní stádia". Psi a štěňata velkých plemen mají jiné nutriční požadavky než psi a štěňata malých plemen.

Jak vyrobit granule pro psy?

Překvapivě častá otázka, na kterou Vám bohužel nejsme schopní odpověděť, jelikož nejsme veterináři a správná psí výživa je velmi komplikovaná. Ačkoliv nemáme odpoveď, chtěli jsme se k této otázce vyjádřit - prosím, konzultujte svého veterináře.

Jak naučit psa jíst granule?

Zvyk je železná košile a pro psa o to víc. Jestli Váš pejsek není na granule zvyklý a odmítá náhlou změnu, budete mu granule muset postupně představit a jeho jídelníček "překopat" bez toho, aniž by si toho všimnul. Postupně přidávejte víc a víc granulí k jídlu, na který je pejsek zvyklý a naopak ubírejte jídla, které chcete nahradit. Zprvu změnu nemusí akceptovat a granulím se vyhýbat, ale vydržte, časem mu to nedá. Zprvu můžete granule zkusit namočit, aby trochu změkly a Vašemu parťákovi to tolik netrklo.

Brit Care Puppy Lamb & Rice 12kg obrázek

Do kdy dávat granule pro štěňata?

V závislosti na plemeni a velikosti štěněte pravděpodobně přejdete na krmivo pro dospělé psy mezi sedmým a čtrnáctým měsícem. Štěňata potřebují nejvíce krmiva když je jim přibližně 6 až 12 týdnů. Štěňata malých plemen mohou být připravena přejít na krmivo pro dospělé kolem sedmého až devátého měsíce věku, zatímco štěňata větších plemen mohou přejít až ve věku 12 až 14 měsíců. Obecně platí, že je lepší přejít na krmivo o něco později, než příliš brzy.

O tom, kdy byste měli štěně převést na krmivo pro dospělé, se poraďte se svým veterinářem, protože přesné načasování závisí na plemeni, velikosti a zdravotním stavu štěněte. Někdy to může trvat déle než 14 měsíců, pokud štěně stále roste. některým psům trvá dokonce až 24 měsíců, než dosáhnou plné velikosti.

Pokud se obáváte přechodu štěněte na krmivo pro dospělé psy, zvažte nejprve přechod na krmivo pro psy všech životních fází. Možná budete muset upravit pokyny pro krmení uvedené na obalu. V případě pochybností se poraďte se svým veterinářem!

Jak krmit štěně?

V ideálním případě si Vaše štěňátko přivážíte domu v 9. týdnu jeho života, z čehož bylo převážně krmeno mateřským mlékem. Spousta chovatelů, chovatelek a chovných stanic ovšem už v průběhu prvních 8 týdnů života pomalu učí štěňátka jíst granule. Spolu se štěňátkem si domu určitě vezete i balení granulí, na které bylo takto vychované štěňátko naučeno. Ze začátku není žádoucí tyto granule nijak měnit. Poslechněte rady vaší chovatelky nebo chovatele a pokračujte v krmení, jako je štěňátko zvyklé. 

S časem je možné, že budete chtít granule změnit. Ať už protože štěňátko vyrostlo a je na čase přejít na granule pro dospělé, nebo chcete změnit už granule štěněcí. V každém případě je ale nutné ke změně přistupovat postupně a granule měnit pomalu, ideálně tak, aby si toho pejsek vůbec nevšiml. Z prvu přihoďte pár nových granulí do misky s granulemi, na které je pes zvyklý, postupně se propacujte k poměru 50/50 a nakonec postupně úplně odstraňte ze stravy granule původní. Opět je možné granule mírně namočit (třeba i ve mléce) nebo potřít něčím, co víte, že pejskovi opravdu chutná, třeba lososovým olejem.

Jak často krmit štěně?

Krátka odpověď: 3x denně. Nejvíce krmiva pejsci potřebují právě ve vývinu. Nejkritičtějším obdobím je 6. až 12. týden života. Postupně, až Váš nový nejlepší kamarád přestane růst, můžete zkusit přejít na krmení 2x denně.

Co je holistické krmivo?

Termín "holistické krmivo" nemá žádnou právní definici výživové kvality. Výraz "holistický" znamená "s ohledem na celek". Krmiva pro psy označená jako "holistická" by měla být vyrobena z přírodních surovin v lidské kvalitě bez vedlejších produktů a plnidel, vyrobena bez chemikálií a hnojiv z kalů a z čistíren odpadních vod. Měla by proto být snadněji stravitelná a uzpůsobená pro maximální příjem živin, přičemž každá složka se bude doplňovat se všemi ostatními, aby byla zajištěna nutriční rovnováha pro celé tělo. Protože však jakákoli potravina nebo výrobek může být označen jako "holistický", dávejte si pozor. Přečtěte si seznam složek. Mohou tam být plnidla; mohou tam být chemické přísady; mohou tam být složky, které domácí zvířata nesyntetizují na užitečné živiny (lněné semínko)! Nezapomeňte na počet kalorií - "často opomíjený" nutriční aspekt (mnoho diet je velmi kalorických, což přispívá k obezitě našich domácích mazlíčků).

Co je BARF krmivo?

Dieta B.A.R.F je zkratkou dvou společných slov: "Biologically Appropriate Raw Food (=Biologicky vhodné syrové krmivo)" a "Bones and Raw Food (=Kosti a syrové krmivo)". Zásadou je krmit psy stravou, ke které se vyvinuli - syrovou stravou složenou z čerstvého, tepelně neupraveného a divokého masa a zeleniny. Genetická výbava domestikovaných psů to podporuje. Od bostonských teriérů po bernardýny jsou psi v podstatě stejní jako jejich předci, šedí vlci.

Syrová strava má vysoký obsah bílkovin, střední obsah tuku, minimální množství sacharidů. Skládá se ze svaloviny, syrových masitých kostí, masa z orgánů, zeleniny a z ovoce.

BARF strava je mírně kontroverzní téma se zastánci na obou stranách plotu. Zvažujete-li přechod na BARF stravu, prosím, poraďte se se svým veterinářem a udělejte si řádný výzkum a zvažte, zdali je BARF strava vhodná i pro vašeho pejska.

 

 


BRIT FRESH BEEF WITH PUMPKIN PUPPY LARGE 2,5 KG - KRMIVO PRO ŠTĚŇATA - CHOVATELSKÉ POTŘEBY MALVÍKZOO Brit

Brit Fresh Beef with Pumpkin Puppy Large 2,5 kg

335 Kč 302 Kč
Skladem

Oblíbený
produkt
Kód: P1236210
Sleva 10%
Nr.1 cena/výkon