Jak vybírat lahvičky

Jak vybírat lahvičky

Vybíráme lahvičky

Potřeby pro umělou výživu

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete své miminko kojit, můžete se rozhodnout pro umělou mléčnou výživu. Umělá mléčná výživa je vyrobena tak, aby vašemu dítěti poskytla dostatečný příjem všech potřebných živin (Humana SL, Humana-Anti-Colic-300g, Humana-2-pokracovaci-koj-vyziva-600g).

K základní výbavě pro krmení umělou výživou patří lahvičky (sada Natural, Philips-Avent-lahev-Natural-PP-Slon-260ml, Mii-startovaci-set, Samoohrivaci-lahev-iiamo-go, Mii-ForEver-kojenecka-lahev-147ml-2ks, Suavinex-Kojenecke-lahve-ROCK-s-anatomickou-silikonovou-savickou-2KS-darek-lzicka,Kojenecka-lahev-Biboz-270ml-3m-modra, Tefal-Kojenecka-lahev-DISNEY-240-ml). Budete jich potřebovat dostatečné množství. Láhve jsou v obchodech k dostání v různých objemech v závislosti na věku dítěte a mohou být vyrobeny ze skla nebo z plastu. Skleněné láhve jsou těžší a mohou se rozbít, ohřev jejich náplně také zabere delší dobu. Na druhou stranu jsou zase odolnější vůči vysokým teplotám a déle vydrží. Zůstanou stále čiré a nezabarví se od tekutin, které do nich naléváte. Plastové láhve jsou lehčí a prakticky nerozbitné, mléko v nich ohřejete určitě rychleji než ve skle. Jsou ideální na cesty nebo pro případ, kdy z nich starší dítě již pije samo. Plast ovšem také lépe tepelně izoluje, a proto je po hmatu složitější odhadnout teplotu tekutiny. Všechny používané lahve by měly mít možnost uzavření.

I když se lahvičky prodávají již se savičkami, budete potřebovat i několik kusů náhradních saviček (iiamo flow, Difrax-savicka-uzka,Playtex-NaturaLatch-Dudlik-na-lahev-latexovy-2ks, Philips-Avent-Dudliky-na-lahev-Natural-2ks,Mii-savicka-Flutter-Flex-Vent-pomaly-prutok-silikon-2ks, Silikonovy-dudlik-strecovy-standard-2ks-0m-9943733). Pořiďte si také nádobky s víkem pro jejich skladování (Difrax steril. vejce). Stejně jako dudlíky se savičky vyrábějí buď z gumového latexu nebo ze silikonu. Při nákupu saviček je třeba si všimnout, pro jaký druh stravy a pro jaké stáří dítěte jsou určeny, protože se liší množstvím a velikostí otvorů. Optimální je když mléko při obrácení lahvičky dnem vzhůru pomalu kape, protože pokud je otvor příliš malý, dítě se rychle unaví a potřebnou dávku nevypije. Je-li příliš velký, dítě nestačí polykat a hrozí, že mléko vdechne.

Lahvičky i savičky je potřeba udržovat v naprosté čistotě a je nezbytné je sterilizovat. Všechny předměty je nejprve nutné důkladně opláchnout proudem horké vody a případně s pomocí kartáčku vyčistit těžko dostupná místa (Nuk houbička, Mii-cistici-kartac-2v1, Philips-Avent-Kartac-na-lahev-a-dudlik, Kartac-na-lahve-a-savicky-Basic). Zaschlé zbytky mléka jsou totiž živnou půdou pro nejrůznější bakterie, které sterilizace nemůže odstranit. Ke sterilizaci výborně poslouží sterilizátor či různé sterilizační roztoky, tablety a sáčky (Avent Parní sterilizátor, Philips-Avent-Parni-sterilizator-4v1, Farlin-Sterilizator-do-mikrovlne-trouby, Mii-UV-sterilizator, Tommee Tippee cestovní sterilizátor, Medela-Sterilizacni-sacky-Quick-Clean).

Pro okapání a vyschnutí mokrých či vlhkých lahviček je praktický stojánek (Beaba odkapávač, Babymoov-Odkapavaci-stojanek,NUK-Odkapavac-na-lahve-a-prislusenstvi). Je opatřený tyčkami, na které se nasune lahvička dnem vzhůru (vytírání utěrkou je nehygienické). Při přípravě umělého mléka nikdy neodhadujte množství podle oka, ale použijte odměrku na tekutiny, případně nálevku (Medela BabyCup). Pro pozdější použití hotové mléko nepřevařujte, pouze jej ohřejte. Ohřívání v mikrovlnné troubě ale rozhodně není vhodné a bezpečné. Výborně proto poslouží ohřívačky k tomu přímo určené (Medela, Reer-Ohrivac-Sterilizator-Multimax-2v1, Babymoov-Ohrivac-lahvi-TULIP-Home-Car, Philips-Avent-Ohrivac-lahvi-a-detske-stravy-elektricky-novy, Babymoov-Multifunkcni-pristroj-Bebedelice).