Jak vybírat lahvičky
Jak vybrat lahvičku pro miminko? Poradíme s výběrem.
Potřeby pro umělou výživu
Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete své miminko kojit, můžete se rozhodnout pro umělou mléčnou výživu. Umělá mléčná výživa je vyrobena tak, aby vašemu dítěti poskytla dostatečný příjem všech potřebných živin (např. Nutrilon, Kendamil, Hipp, Hami).
K základní výbavě pro krmení umělou výživou patří lahvičky. Budete jich potřebovat dostatečné množství. Doporučujeme např.:
- Philips AVENT Lahev Anti-colic 260ml,
- Mii™ Feeding "Newborn Starter Set" - Startovací set,
- Mii™ ForEver™ kojenecká lahev 147ml 2ks,
- Kojenecká láhev C2N 250ml skleněná, 0m+
- NUK FC+ Láhev PP 300ml,SI,V1,M
- MAM Lahev skleněná Feel Good
Láhve jsou v obchodech k dostání v různých objemech v závislosti na věku dítěte a mohou být vyrobeny ze skla nebo z plastu.
Skleněné láhve jsou těžší a mohou se rozbít, ohřev jejich náplně také zabere delší dobu. Na druhou stranu jsou zase odolnější vůči vysokým teplotám a déle vydrží. Zůstanou stále čiré a nezabarví se od tekutin, které do nich naléváte.
Plastové láhve jsou lehčí a prakticky nerozbitné, mléko v nich ohřejete určitě rychleji než ve skle. Jsou ideální na cesty nebo pro případ, kdy z nich starší dítě již pije samo. Plast ovšem také lépe tepelně izoluje, a proto je po hmatu složitější odhadnout teplotu tekutiny. Všechny používané lahve by měly mít možnost uzavření.
I když se lahvičky prodávají již se savičkami, budete potřebovat i několik kusů náhradních saviček (NUK FC+ savička silikonová, Suavinéx anatomické savičky 2ks latex, Philips AVENT Dudlík NATURAL variabilní průtok 2 ks nový, Mii™ savička Flutter Flex Vent™ pomalý průtok silikon 2ks, Silikonový dudlík strečový). Pořiďte si také nádobky s víkem pro jejich skladování.
Stejně jako dudlíky se savičky vyrábějí buď z gumového latexu nebo ze silikonu. Při nákupu saviček je třeba si všimnout, pro jaký druh stravy a pro jaké stáří dítěte jsou určeny, protože se liší množstvím a velikostí otvorů. Optimální je když mléko při obrácení lahvičky dnem vzhůru pomalu kape, protože pokud je otvor příliš malý, dítě se rychle unaví a potřebnou dávku nevypije. Je-li příliš velký, dítě nestačí polykat a hrozí, že mléko vdechne.
Lahvičky i savičky je potřeba udržovat v naprosté čistotě a je nezbytné je sterilizovat. Všechny předměty je nejprve nutné důkladně opláchnout proudem horké vody a případně s pomocí kartáče na lahve vyčistit těžko dostupná místa. Zaschlé zbytky mléka jsou totiž živnou půdou pro nejrůznější bakterie, které sterilizace nemůže odstranit. Ke sterilizaci výborně poslouží sterilizátor či různé sterilizační roztoky, tablety a sáčky (doporučujeme např. Philips AVENT sterilizátor do MW, Philips AVENT Parní sterilizátor 4v1, Mii-UV sterilizátor, Medela Sterilizační sáčky Quick Clean, Nuk mycí prostředek náhradní balení 500ml, Chicco Prostředek čistící na láhve a dudlíky 300 ml).
Pro okapání a vyschnutí mokrých či vlhkých lahviček je praktický stojánek (např. Bayby Odkapávač kojeneckých lahví BDR 5000, NUK Odkapávač na láhve a příslušenství, dBb Stojan a odkapávač na lahve Tulipán červený, Beaba Odkapávač kojeneckých lahví šedá/růžová). Je opatřený tyčkami, na které se nasune lahvička dnem vzhůru (vytírání utěrkou je nehygienické).
Při přípravě umělého mléka nikdy neodhadujte množství podle oka, ale použijte odměrku na tekutiny (např. dBb dávkovací dudlík silikonový průhledný), případně nálevku (např. Medela BabyCup). Pro pozdější použití hotové mléko nepřevařujte, pouze jej ohřejte. Ohřívání v mikrovlnné troubě ale rozhodně není vhodné a bezpečné. Výborně proto poslouží ohřívačky k tomu přímo určené.